Fundacja Po-nad-to

Czym się zajmuje?

Fundacja PoNadTo została założona w 2016 roku w Warszawie i działa zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Zespół tworzą ludzie o szerokim doświadczeniu w formalnej i nieformalnej edukacji, technologii oraz wspieraniu tych, którzy przynoszą pozytywne zmiany społeczne.

Współpracowali już w ponad 15 krajach, w tym w Polsce, Gruzji, Mjanmie, na Ukrainie, w Gwadelupie, na Martynice, w Meksyku, Armenii, USA i wielu innych. Na początku 2016 roku wszystkie zaangażowane w te działania osoby połączyły siły, by rozniecać i inspirować ludzką kreatywność i ducha, wykorzystując swoje doświadczenia i pasję.

W ciągu ostatnich sześciu lat przeprowadzili kilkadziesiąt warsztatów fotograficznych i filmowych w Polsce i za granicą, w wioskach, małych miejscowościach, jak i dużych miastach. 

Zrealizowali m.in. warsztaty filmowo-malarskie „Mural A” dla 35 dzieci z Czeczenii, Ukrainy, ze społeczności żydowskej oraz Polski. W czasie spotkań wspólnie przygotowano graffiti i film o nietypowym, bo ciemnoskórym bohaterze Powstania Warszawskiego – Auguście O’Brown. https://www.ponadto.foundation/mural-a-eng

W Gruzji, we współpracy z Fundacją Inna Przestrzeń, prowadzili interdyscyplinarne warsztaty artystyczne dla dzieci z najbiedniejszego regionu tego kraju – Marneuli.

W 2018 roku współrealizowali film o wolności (Mapping Freedom). https://www.ponadto.foundation/mapping-freedom-eng

W niewielkiej miejscowości Barcin razem z dziećmi nakręcili film „Mój bohater”, który później dostał wyróżnienie na festiwalu filmowym Barć Film Festiwal. 

Poza warsztatami zajmują się produkcją filmową dla organizacji pozarządowych. Angażują się w projekty, które są dla Nich ważne i które promują istotne dla kwestie. Dlatego nawiązali współpracowali m.in. z OBWE, The National Democratic Institute (NDI), The European Liberal Forum (ELF), Fundacja Inna Przestrzeń, Ocalenie, Liberte i Projekt: Polska. Dla tych organizacji zrealizowali filmy między innymi o: wolności, o prawach człowieka, o edukacji równościowej, o edukacji seksualnej, o mowie nienawiści.

Skąd pomysł na inicjatywę?

Początkowo działania fundacji skupione były na osobach (przede wszystkim dzieciach) z doświadczeniem migranckim i uchodźczym. Celem było stworzenie dla nich bezpiecznego miejsca, w którym będą mogły rozwijać swoje pasje i realizować najbardziej odjechane pomysły. To z myślą o nich zaczęli organizować warsztaty filmowe. Później film połączyli z fotografią i innymi sztukami plastycznymi. Media okazały się świetnym narzędziem do prowadzenia kreatywnej edukacji. Dla wielu naszych uczniów artystyczne działania okazały się też sposobem na wyrażenie różnych przeżyć i emocji, z którymi się zmagają.

Z jakiego wsparcia korzystają w BU?

W ramach programu otrzymują wsparcie instytucjonalne, które pozwoli rozwinąć i wzmocnić ich działalność oraz uporządkować sprawy formalne w Fundacji. 

To także pomoc w precyzyjnym określeniu celu działań i ich skutecznej realizacji.

Udział w programie daje szansę na poznanie innych organizacji pozarządowych, fundacji i osób, które podobnie jak oni, z pasją działają na rzecz innych ludzi.