Tetiana Wygowska

Czym się zajmuje?

Tatiana Wygowska, inicjatorka pomysłu na polsko-ukraińską czytelnię oraz księgarnię, organizatorka spotkań literackich z udziałem pisarzy ukraińskich, a także autorka artykułów na temat osób uchodźczych. Przygotowuje książki do druku i zdalnie zarządza polsko-ukraińskim wydawnictwem „Czas Zmian Inform”. Tetiana jest także współzałożycielką ukraińskiej fundacji „Czas Zmian”.

Skąd pomysł na inicjatywę?

Pomysł stworzenia czytelni i księgarni dla osób z doświadczeniem uchodźczym powstał w odpowiedzi na potrzeby migrantów i migrantek, którzy przybyli do Polski, głównie z Ukrainy. Pojawiało się coraz więcej pytań: “Skąd wziąć ukraińską książkę?”. Tetiana, która w Ukrainie prowadziła wydawnictwo i księgarnie, postanowiła zorganizować takie miejsce. Wspiera ją w tej działalności syn, student informatyki w Katowicach.

Z jakiego wsparcia korzysta w BU?

Przede wszystkim jest to wsparcie instytucjonalne dot. założenia własnej organizacji pozarządowej w Polsce. Ważną kwestią jest również pomoc w uruchomieniu sklepu internetowego oraz doradztwo w zakresie funkcjonowania na rynku wydawniczym.

Więcej informacji: