Fundacja Współpracy Międzynarodowej Polsko-Ukraińskiej Free Dom

Czym się zajmuje?

Free Dom to fundacja stworzona przez dwie psycholożki, które z powodu wojny zostały zmuszone do opuszczenia Ukrainy i poszukiwania bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich dzieci w Polsce. 

Fundacja adresuje działania głównie do kobiet z doświadczeniem migranckim, mieszkających w Toruniu. Organizuje dla nich grupy wsparcia, kręgi kobiet, wspiera samotne mamy. Pomaga również młodzieży w integracji z nową kulturą i środowiskiem. Marzeniem osób pracujących w fundacji jest stworzenie Centrum Pomocy Psychologicznej i Rozwoju – lokalnego miejsca pełnego wydarzeń dla różnych grup społecznych i organizacji pozarządowych, w którym każdy gość i każda gościni zostaną otoczeni szacunkiem, życzliwością, ciepłem i empatią.

Skąd pomysł na inicjatywę?

Inicjatorki Free Dom przyjechały do Polski wraz z milionami osób z Ukrainy, które uciekły przed wojną. Dostrzegły jak wiele osób potrzebuje nie tylko pomocy psychologicznej, ale również miejsca spotkań, które je połączy i wesprze we wspólnych działaniach.

Z jakiego wsparcia korzystają w BU?

Fundacja otrzymuje w Programie wsparcie instytucjonalne, w szczególności w zakresie finansów i księgowości. Pracujemy razem także nad strategią komunikacji oraz stroną internetową organizacji. Wspólnie zastanawiamy się nad ofertą i zakresem działań Centrum oraz przygotowujemy jego fundamenty.