Fundacja Ukrainka w Polsce

Czym się zajmuje?

Fundacja działa od 2022 roku na rzecz integracji ukraińskich kobiet i młodzieży z polskim społeczeństwem. Wspiera – poprzez edukację i zajęcia z psychologiem – zawodową aktywizację migrantek w obszarze prowadzenia przez nie własnych biznesów w Polsce. Celem organizacji jest także dbanie o bezpieczeństwo społeczne i integrację poprzez budowanie lokalnej wspólnoty. Ukrainka w Polsce dba o zgodne z prawem włączanie Ukrainek do rynku pracy oraz polskiego społeczeństwa.

Skąd pomysł na inicjatywę?

Założycielką fundacji jest Julia Boguslavska, która do Polski przyjechała 10 lat temu. Pomysł na inicjatywę pojawił się, kiedy Julia zaczęła prowadzić działalność gospodarczą – agencję marketingową. Planowała wtedy stworzyć klub przedsiębiorczych kobiet z Ukrainy pod nazwą „Ukrainka w Polsce”. Julia pochodzi z Donbasu, gdzie wojna trwa od 2014 roku. Gdy zaczęła się pełnoskalowa, rosyjska agresja na Ukrainę postanowiła włączyć się aktywnie w działania społeczne i wspierać kobiety z Ukrainy przebywające w Polsce w ich rozwoju osobistym i zawodowym. Najpierw projekt wystartował pod skrzydłami Fundacji Ukraina przy wsparciu programu grantowego „Cześć Dziewczyny” od Kulczyk Foundation.

 

Z jakiego wsparcia korzystają w BU?

W ramach Programu finansujemy m.in. usługi związane z księgowością, promocją, bezpieczeństwem, pozyskiwaniem grantów oraz strategią finansową.