Fundacja Kocham Dębniki

Czym się zajmuje?

Świetlica środowiskowa prowadzona przez krakowską Fundację Kocham Dębniki działa od kwietnia 2022 roku. Współtworzy ją lokalna społeczność, do której należą m.in. osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Mieszkańcy i mieszkanki organizują w niej zajęcia edukacyjne i ruchowe, warsztaty, a także oferują wsparcie psychospołeczne dla dzieci i dorosłych z ponad tysiąca rodzin. Chcą opracować model tworzenia podobnych grup samopomocowych, aby zaangażowane w świetlicę osoby mogły otwierać podobne przestrzenie w innych miejscach, w tym także po powrocie do swoich domów w Ukrainie.

 

Skąd pomysł na inicjatywę?

Na początku była Lena… oraz 260 innych kobiet, które ze swoimi dziećmi i rodzicami w pierwszych dniach wojny uciekły do Polski z sąsiedniej Ukrainy. Znalazły schronienie w domach mieszkanek i mieszkańców krakowskiej dzielnicy Dębniki, którzy dzięki wsparciu zagranicznych partnerów otworzyli dla nich bezpieczną przystań – Świetlicę Dębniki. Osoby, których bliskich i domy zabrała wojna, codziennie doświadczają w niej siły więzi i siostrzeństwa. Dziś ze Świetlicy korzysta ponad 1100 rodzin, a Fundację wspiera ponad 100 wolontariuszy. Razem chcą budować świat, w którym każdy ma swoje bezpieczne miejsce.

Z jakiego wsparcia korzystają w BU?

Fundacja Kocham Dębniki powstała z potrzeby chwili i dotychczas działała siłą rozpędu. W naszym Programie wspieramy ich w opracowaniu długofalowej strategii oraz planów działania, a także wzmocnienia ich potencjału.

Więcej informacji: